KYK İnternet İşlemlerini Gerçekleştirme Adımları!

KYK İnternet İşlemlerini Gerçekleştirme Adımları!

KYK İnternet İşlemlerini Gerçekleştirme Adımları!
   
Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait bir yurtta barınma hakkına sahipseniz, bu yurtlarda kullanabilmeniz için size özel aylık 32 GB internet hakkı verilmektedir. Bu internet hakkı cep telefonunuza tanımlanan bir hak değildir sadece yurtta WIFI ağına bağlanarak kullanabilirsiniz.
İster KYK yurduna yeni başvurmuş olun isterse başka bir KYK yurdundan nakil gelmiş olun bu internet hakkından ücretsiz faydalanabilirsiniz.
İnternet hakkından faydalanmak için öncelikle bir KYK yurduna yerleştirilmiş olmanız ve depozito ile yurt yatak ücretini yatırmış olmanız gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında E-devlet üzerinden yurt kaydınızı kontrol edebilirsiniz.
Yurda yerleştirildikten sonra KYK internetine bağlanabilmek için öncelikle ilk internet şifrenizin belirlenmiş olması gerekmektedir. İlk şifrenizi belirleme işlemini E-devlet üzerinden gerçekleştireceksiniz. (Bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/genclik-ve-spor-gsb-wifi-sifre-islemleri) Taahhütnameyi onayladıktan ve ilk şifrenizi belirledikten sonra tek yapmanız gereken KYK yurduna gittikten sonra kalan işlemleri gerçekleştirmek. KYK yurduna gittiğinizde öncelikle WIFI üzerinden GSB-WIFI ağına bağlanmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra internet tarayıcınız üzerinden https://wifi.gsb.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu işlemin ardından aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.
Bu ekranda "Kayıt Ol" seçeneğini seçecek daha sonra sizden istenilen bilgileri gireceksiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde KYK yurtlarında ücretsiz bir şekilde internet kullanım hakkına sahip olmuş olacaksınız. İnternete giriş yapamk için Kullanıcı Adı kısmına T.C. kimlik numaranızı yazmalısınız.
KYK internetiyle ilgili önemli bilgiler vermek gerekirse, yurt kapasitesine bağlı olarak akşamları internet kullanımı yoğun olduğu için internet hızı oldukça düşmekte. Fakat kullnımın az olduğu zamanalarda download hızının 60Mbps çıkması olasıdır. Bir diğer önemli nokta ise internet kullanım kotasının aylık 32 GB olmasıdır. Eğer internet kotanızı aşarsanız internet hızınız oldukça düşürülmektedir fakat kesilmemektedir, bu kota her ayın 1'inde yenilenmektedir. Ne kadar kotanızın kaldığını yine https://wifi.gsb.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.
KYK internetine sadece bir cihazla giriş yapabilirsiniz örneğin internete aynı anda hem telefonunuzdan hem de bilgisayarınızdan giriş yapamazsınız. Başka bir cihazdan giriş yapabilmek için KYK internetine bağlı olan cihazdan https://wifi.gsb.gov.tr adresine giriş yapmalı ve en altta bulunan "Oturumu Sonlandır" butonuna tıklamalısınız, daha sonra diğer cihazdan giriş yapabilirsiniz.