Oranların En Güzeli: Altın Oran!

Oranların En Güzeli: Altın Oran!

Oranların En Güzeli: Altın Oran!

Altın oran bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, bu parçalar arasında en mükemmel uyumu sağlayan orandır. Farklı bir ifadeyle göze en hoş gelen doğal orandır denilebilir.


Altın oranın kendini hayatın tüm alanlarında ele vermesi onu bizler için daha çekici bir hale getirmektedir. Altın oran gerçekten de canlı dna'larından tutunda bazı canlılar için üreme ölçeği olacak kadar hayatın içine doğal olarak yerleşmiştir.


Altın oran yaklaşık olarak 1,61803398874...'a tekabul eden ve Phi (Fi) şeklinde yazılan irrasyonel bir sayıdır.
İlk olarak kimler tarafından keşfedildiği tam olarak bilinmemekle birlikte Yunanlılar ve Mısırlılarının üzerlerinde çalışma yaptıkları bilinmektedir. Özellikle Euclid'in Stoikheia isimle eserinde altın orandan bahsetmiştir.

Bu bahsetme şudur: Bir doğru parçasını öyle bir noktadan kesmeliyiz ki büyük parçanın doğrunun tamamına olan oranı, küçük parçanın büyük parçaya olan oranına eşit olsun. İşte bu oran bize altın oranı verecektir.


Pisagor okulunda altın oran üzerine yapılan çalışmalarda Altın Dikdörtgen kavramı keşfedildi.

Altın oran yukarıdaki görselde de görülebilmektedir. Peki bu Altın Dikdörtgeni diğer dikdörtgenlerden ayıran özellik nedir?

Altın dikdörtgen içerisinden bir tane Altın Dikdörtgen çıkartırsak yine bir Altın Dikdörtgen elde etmiş oluyoruz.

Altın oran denildiğinde akıllara gelen bir başka isim ise Leonardo Fibonacci'dir. Bunun temel sebebi ise Altın Dikdörtgen'de gizlenmiş önemli bir özelliktir.

Bu özellik ise şudur: Altın Dikdörtgenin içerisinde bulunan karelerin kenar uzunlıkları, kendinden önceki iki karenin kenar uzunlukları toplamına eşit olmaktadır. Bu da bizim çok iyi bir şekilde bildiğimiz Fibonacci Dizisini oluşturmaktadır.

Çarpmaya göre tersinin bir fazlasına, karesinin bir eksiğine eşit olan tek sayı Altın Oran'dır.

Bitkilerde, hayvanlarda, dna'larımızda, sanatta ve hatta mimaride kullanılan bu inanılmaz oran, tarihte inşa edilmiş birçok önemli yapıda da kullanılmıştır. Bunun en önemli temsilcilerinden biri de Keops Piramidi'dir.

Kaynak http://matematik.dpu.edu.tr/index/sayfa/3118/leonardo-fibonacci, http://mail.baskent.edu.tr/~tkaracay/etudio/agora/zv/2008/fibonacci2.htm, http://bilimveaydinlanma.org/matematigin-mitleri-altin-oran/...